Skip to content

O mně

Jmenuji se Tomáš Kufa, jsem klinický psycholog a psychoanalytický psychoterapeut s více než 10 letou praxí a pracuji v Sexuologickém ústavu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a Ambulanci psychiatrie a klinické psychologie Interse, zároveň se věnuji soukromé praxi, vzdělávací činnosti a výzkumu.

Po absolvování studia Psychologie na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity jsem nastoupil do klinické praxe v Psychiatrické nemocnici Horní Beřkovice, následně do Denního psychoterapeutického sanatoria „Ondřejov“ a osm let jsem strávil prací na lůžkových odděleních Psychiatrické kliniky VFN. Nyní působím v Sexuologickém ústavu VFN a Ambulanci Interse. Své psychologické dovednosti se snažím kontinuálně rozvíjet, navštěvuji kurzy a semináře v oblasti klinické psychologie organizované Institutem postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ) a Institutem klinické psychologie (IKP), kde zároveň i přednáším a lektoruji. Ukončil jsem komplexní psychoterapeutické vzdělání v Institutu aplikované psychoanalýzy (IAPSA) a jsem kandidátem individuální sekce České společnosti pro psychoanalytickou psychoterapii (ČSPAP) a České psychoanalytické společnosti (ČPS). Po několika letech jsem se souběžně s klinickou prací rozhodl pokračovat ve studiu a výzkumné činnosti v doktorském studijním programu Lékařská psychologie a psychopatologie na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Jsem řádným členem Asociace klinické psychologie, členem psychologické a psychoterapeutické sekce Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyněho, České společnosti pro Rorschacha a projektivní metody, Sexuologické společnosti a České společnosti pro sexuální medicínu.

V nemocnici i ambulanci se věnuji klinické práci zejména v oblastech psychologické diagnostiky (pochopení a klasifikování složitějších stavů pomocí testových a dalších diagnostických a klinických nástrojů), krizové intervenci a psychoterapii, tedy v překonávání neočekávaných situací, vyrovnáváním se s náhlými změnami v životě člověka, porozumění vlastnímu životu, opakujícím se situacím, vztahům apod. Ve spolupráci s lékařským a ošetřovatelským týmem pak hledáme optimální způsoby léčby.

Během své praxe se setkávám s lidmi s úzkostmi, emočními potížemi, po suicidálních pokusech, bojujích s poruchami spánku, příjmu potravy, hledající odpovědi v oblastech sexuality a genderové identity… a vyrovnávajících se s nároky života se závažnými duševními onemocněními (např. schizofrenie). Nedílnou součástí je pak pomoc orientovat se ve vztazích, svém vnitřním světě, ve vlastních prožitcích.


Moje cesta oblastí psychoterapie začala asi před 10 lety na sebezkušenostních a seberozvojových setkáních pod vedením PhDr. Nory Martincové, PhDr. Richarda Brauna a Mgr. Kateřiny Skalické. Následoval vstup do již formálního psychoterapeutického vzdělávání v Institutu aplikované psychoanalýzy ve skupině vedené doc. PhDr. Jiřím Kocourkem, PhD. a Mgr. Leonou Chvojkovou, supervizně pak u Mgr. Romana Telerovského a PhDr. Martina Cipra, PhD., PhDr. Miroslava Petržely a doc. PhDr. Jany Kocourkové, PhD.; později jsem vstoupil i do individuální sekce České společnosti pro psychoanalytickou psychoterapii a České psychoanalytické společnosti. V prohlubování mých psychoterapeutických dovedností mi pak pomáhá řada kolegů a dále se vzdělávám na odborných setkáváních – konferencích a seminářích. Nemohu zapomenout ani na obrovskou pomoc při chápání psychoterapie od svých kolegů a pacientů. Všem těmto svým učitelům psychoterapie děkuji.